Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa rozwija się wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Nierzadko można zauważyć również krwiomocz. Leczenie powinno się wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej chorobie jest ochrona zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi preparatami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. Jeśli czworonóg nadal nie będzie chciał skonsumować środka to zaleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. środki te są aplikowne specjalnym aplikatorem na szyję zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego środka jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sucha karma dla psa https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Karmy-dla-psow_Suche-karmy-29930.html