Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, w szczególności jeśli planujemy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wylatują poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o czystość w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie miała norkę, do której będzie mogła schować się na odpoczynek lub uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów